Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!

TOPLUMUN TEMELİNİ SARSAN ZİNA

Muhterem Müminler:

İslâm dini semavi dinlerin sonuncusu ve en mükemmelidir. Gayesi, Allah'ın yaratığı en üstün varlık olan insanı dünya ve ahrette mutlu kılmaktır. İslam, insanın bu mutluluğu elde etmesi için gerekli olan her şeyi ortaya koyduğu gibi, onu bundan mahrum edecek her şeyi de yasaklamıştır.

Bunlardan biride toplumun çekirdeği konumundaki aile kurumunu korumak adına alınan tedbirlerden biri ve en önemlisi olan zina yasağıdır.

İslam nesillerin devamını sağlamak ve toplumun ahlaki yapısını sağlam tutmak adına evliliği emrederken, bu ihtiyacın evlilik dışı bir yol olan zina yolu ile giderilmesini yasakladığı gibi, ona giden bütün yolları da haram kılmıştır.

Rabbimizin kitabında buyurduğu ilahi vahyine baktığımız zaman kötülüğe giden yolların kapatılması hususuna açık bir işaret olduğunu görmekteyiz:

وَلَا تَقْرَبُوا الزِّنٰٓى اِنَّهُ كَانَ فَاحِشَةًؕ وَسَٓاءَ سَبٖيلاً

Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o hayâsızlıktır, çok kötü bir yoldur. [1]

Zinanın topluma ve bireylere ahlâki, sıhhi, içtimai ve hukuki pek çok zararları olduğu gibi en büyük zararı da aile birliğine verdiği açıktır.

Bunun yanında sağlığa ve sıhhate verdiği zararlar kanıtlanmış gerçeklerdir.

Zinanın sonuçlarıyla ilgili şu sözler de dikkate değerdir.

“Zinadan sakının. Çünkü zinada üçü dünya ile üçü de ahret ile ilgili olmak üzere altı kötü haslet vardır:

Dünya ile ilgili olanlar:

       —  Rızık ve kazançtaki bereketi kaldırır.

  • Ömrü kısaltır.
  • İnsanların nefretini sebep olur.

Ahret ile ilgili olanlar da:

       —   Allah Teâlâ’yı öfkelendirir.

       —   Hesabı şiddetlendirir.

       —   Cehenneme girmeye sebep olur.

Onun içindir ki, İslam zinayı yasaklarken ona götüren vesileleri de dikkate almıştır.

Müslümanların bu yanlışa düşmelerini engellemek adına İslam şu hususları da emreder.

  • Bir kadınla bir erkeğin yalnız bir odada baş başa kalmalarını hoş görmez. Çünkü bu suizanna sebep olur.
  •  Durumu müsait olanların hemen evlenmelerini emreder.
  •  Evlenmenin gereksiz masraflarla zorlaştırılmamasını öğütler.
  •  Bir takım yanlış değerlendirmelerin aksine çocuk sahibi olmanın insanı fakir yapmayacağını, bilakis evlenenlerden fakir olanların Allah Teâlâ'nın zengin yapacağı bildirir.
  • Kendisini haramdan korumak kastlı ile evlenmek isteyenlere yardımda bulunulmasını emreder.

Diğer taraftan zinaya götürecek yolları da zinadan sayar.

Nitekim Resul-i Ekrem s.a.v efendimiz şöyle buyuruyor:

"Allah Âdemoğluna zinadan nasibini takdir etmiştir. Hiç şüphesiz Âdemoğlu (ezelde mukadder olan) bu akıbete erişecektir. Gözün zinası (mahremi olmayan kadına şehvetle) bakmaktır. Dilin zinası da (zevkle) görüşmektir. Nefsin de zinası temenni ve istihasi vardır (Bu arzu da nefsin zinasıdır) Tenasül organı ise bu uzuvların hepsinin arzularını, ya gerçekleştirir (fille dönüştürür) yahut (bırakarak) yalanlar. [2]

Eğer Müslüman ifade etiğimiz hususlara riayet eder ve samimiyetle çaba sarf ederse karşılığının ne olacağını Rabbimiz şöyle beyan ediyor:

اَلَّذٖينَ يَجْتَنِبُونَ كَـبَٓائِرَ الْاِثْمِ وَالْفَوَاحِشَ اِلَّا اللَّمَمَؕ اِنَّ رَبَّكَ وَاسِعُ الْمَغْفِرَةِؕ هُوَ اَعْلَمُ بِكُمْ اِذْ اَنْشَاَكُمْ مِنَ الْاَرْضِ وَاِذْ اَنْتُمْ اَجِنَّةٌ فٖي بُطُونِ اُمَّهَاتِكُمْۚ فَلَا تُزَكُّٓوا اَنْفُسَكُمْؕ هُوَ اَعْلَمُ بِمَنِ اتَّقٰى

Göklerde ve yerde ne varsa Allah’ındır. Sonunda O, kötülük yapanlara işlediklerinin cezasını verecek; iyilik yapanları, ufak tefek kusurlar hariç, büyük günahlardan ve çirkin işlerden kaçınanları ise daha güzeliyle ödüllendirecektir. Şüphesiz Rabbinin bağışlaması çok geniştir. Sizi topraktan yarattığı zamanki halinizi de, annelerinizin karınlarında cenin olarak bulunuşunuzu da en iyi bilen O’dur. Şu halde kendinizi temize çıkarmayın! Kimin günahtan sakındığını en iyi bilen O’dur. [3]

Bu ve benzeri birçok uyarıya rağmen insan nefsine ve şeytan'a yenilebilir mi?

Bu sorunun cevabı yaşadığımız çağda ve geçmiş ümmetlerin kıssalarında cevap bulmakta ve şu sonuç çıkmaktadır; İnsan beşerdir ve şaşabilir. Ancak yolunu şaşıran Müslüman bilmeli ki, aldığı risk ahretine mal olacak bir risktir.

Allah Resulü s.a.v zina eden kimsenin durumunu ifade ederken büyük bir tehlikeye işaret etmektedir:

Kişi zina edince iman ondan çıkar ve başının üstünde bir bulut gibi muallak durur. Zinadan çıkınca iman adama geri döner. [4]

Evet! Zina büyük günahlardandır, olgun iman ile bir arada barınmaz. Fakat onu işleyeni de imandan çıkarmaz. Esasen yalnız bu değil günahların hepsi böyledir, onları işleyen kimse günah olduklarını inkâr etmedikçe imandan çıkmaz,  ancak büyük bir günahkâr olur.

Ancak unutulmamalı ki, Allah'tan umut kesilmez!

Ölüm gelmediği sürece tövbe kapısının açık olduğu bilinci ile samimiyeti kaybetmeden Allah'a yönelip istiğfarda bulunan herkesin affedilme şansı vardır.

Bu hususta Rabbimizin şu beyanı biz günahkâr kulların gönlüne su serpmektedir:

قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذٖينَ اَسْرَفُوا عَلٰٓى اَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللّٰهِؕ اِنَّ اللّٰهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمٖيعاًؕ اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحٖيمُ

De ki (Allah şöyle buyuruyor): “Ey kendi aleyhlerine olarak günahta haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah (dilerse) bütün günahları bağışlar; doğrusu O çok bağışlayıcı, çok merhametlidir.” [5]

Ne yapmış olursak olalım Rabbimize sığınarak, ondan bağışlanma diliyoruz!

Rabbim bizleri her türlü kötü ve çirkin işten muhafaza eylesin!

 


[1] İsra 32

[2] Buhari, İstizan, 12 ; Müslim, Kader, 5

[3] Necm 32

[4] Ebu Davud, Sünnet 16, (4690); Tirmizi, İman 11, (2627)

[5] Zümer 53

Dosyalar

TOPLUMUN TEMELİNİ SARSAN ZİNA
Facebook Sayfamız
Facebook Sayfamız

Bu yazıyı paylaş