Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!

MÜMİN KARDEŞİNE İLAÇTIR.

Değerli kardeşlerim:

Yaşadığımız çağın emperyalist sistemi içinde doğru kalmaya çalışan kardeşlerimize selam olsun!

Öyle bir zaman içindeyiz ki, dün bu düzene savaş açan birçok Müslüman’ın yaptığı savaşı kaybedip düzenin çarkları içinde yok olduğu bu zamanda, hak ve hakikati devam ettirmeye çalışıyoruz.

Peki! Yaptığı savaşı Müslümanlar niçin kaybetti?

Allah Resulü s.a.v bu hususu şöyle bir ifade ile ortaya koyuyor:

Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz, onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir yere, kertenkele deliğine girecek olsalar, siz de onları takip edeceksiniz.”

(Hz. Peygamberin gelecekle ilgili bu ürpertici açıklaması üzerine biz sahabeler) sorduk:

"Ya Resulüllah! (İzlerini takip edeceğimiz bu topluluklar) Yahudiler ve Hıristiyanlar mı olacak?"

Şöyle buyurdu: “Ya başka kimler olacaktı? [1]

Bizler İslam’ın bize verdiği şerefi bir yana bırakıp, dünyada ateşlerinin daha bol olması için Rabbimizin imkân verdiklerine boyun eğdik.

Onun içinde dünya ya bakışımız onlar gibi oldu?

Peki! Onların bakışı nasıl?

Onlar dünyaya menfaat ve çıkar elde edilen ve bunun içinde her şeyin mubah olduğunu düşünen insan suretindeki hayvanlardır.

Hâlbuki Rabbimiz biz Müslümanlara şöyle sesleniyor:

يَٓا اَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحاًؕ اِنّٖي بِمَا تَعْمَلُونَ عَلٖيمٌؕ

Ey peygamberler! Tertemiz nimetlerden yiyip için, güzel işler yapın. Kuşkusuz ben yaptıklarınızı eksiksiz bilmekteyim. [2]

Ancak geldiğimiz süreç içinde kimsenin, kimsenin derdi ile dertli olmadığı, sadece menfaatlerin olduğu bir zamanı yaşıyoruz ki!

Artık Müslüman demeye dilimiz varmayan o kimseler, insanların zorlukları ve çaresizlikleri üzerinden kazanmayı bile bir marifet biliyor.

Buna da girişimcilik diye ifade ediyor!

Hâlbuki kim haksız bir kazanç elde ederse karşılığının ne olacağını Allah Resulü net bir şekilde ortaya koyuyor:

Fiyatları artırmak için Müslümanların fiyatlarına (piyasalarına) müdahale eden kişiyi, Allah Teâlâ’nın kıyamet gününde büyük bir ateşe oturtması haktır. [3]

Başımıza gelen bunca musibetlere karşın hala gözü doymayan insanların bu belalara vesile olduğunu da Allah Resulü s.a.v şöyle ortaya koyuyor:

Kim bir yiyecek maddesini kırk gün saklarsa, o kişi Allah Teâlâ’dan uzaklaştığı gibi, Allah Teâlâ da ondan uzaklaşır. Bir bölgenin insanları, aralarında aç bir kimse varken sabahlar iseler, Allah Teâlâ’nın himayesi onlardan uzak olur. [4]

Biz bu dediklerinizi yapmıyoruz ki!

Peki! Biz neden bu sıkıntılardan nasibimizi alıyoruz? diye soran kardeşlerimize;

“Komşusu açken tok yatan bizden değildir” düsturunu unuttuğumuzdan olabilir mi diye hatırlatmada bulunalım.

Unutmayalım! Rabbim bizlere garip kulları sebebi ile merhamet eder:

Fakirleri kollayıp gözetiniz. Aranızdaki zayıflar sayesinde Allah’tan yardım görüp ve rızıklandığınızdan şüpheniz olmasın.  [5]

Değerli Müslümanlar!

 Bizler bu durumda olan kardeşlerimizi görmüyor olmamız onların olmadığı manasına da gelmez. Bu hususu Allah (c.c) şöyle ifade ediyor:

لِلْفُقَـرَٓاءِ الَّذٖينَ اُحْصِرُوا فٖي سَبٖيلِ اللّٰهِ لَا يَسْتَطٖيعُونَ ضَـرْباً فِي الْاَرْضِؗ يَحْسَبُهُمُ الْجَاهِلُ اَغْنِيَٓاءَ مِنَ التَّعَفُّفِۚ تَعْرِفُهُمْ بِسٖيمٰيهُمْۚ لَا يَسْـَٔلُونَ النَّاسَ اِلْحَافاًؕ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ خَيْرٍ فَاِنَّ اللّٰهَ بِهٖ عَلٖيمٌ

Sadakalar, kendilerini Allah yoluna adayan fakirler içindir. Bunlar yeryüzünde dolaşmazlar. Hâllerini bilmeyen biri, iffet ve hayâlarından dolayı onları zengin zanneder. Sen onları yüzlerine bakınca tanırsın. Onlar yüzsüzlük edip insanlardan bir şey istemezler. [6]

Bize düşen görev; kardeşlerimiz bizden istemese bile kardeşinin durumdan haberdar olacak kadar etrafımızdaki Müslümanlar ile alakadar olmaktır.

Unutmamak gerekir ki, Rabbimiz Cebrail a.s aracılığı ile yakınlarımızda ikamet eden kimseler olan komşularımızın hukukundan Allah Resulüne o kadar çok bahsetmiştir ki, Allah Resulü s.a.v; bunun sonucunda “komşunun komşuya mirasçı yapılacağını zannettim.” diyerek bu hususun önemini ortaya koymuştur.

Onun için bizler Rabbimize bizleri kardeşlik hukukuna riayet edenlerden eylesin! diye dua ediyoruz.

 


[1] Buhari, Enbiya 50; Müslim, İlm 6

[2] Muminun 51

[3] İbn Hanbel, V, 28

[4] İbn Hanbel, II, 32

[5] Ebû Dâvûd, Cihâd 70. Ayrıca bk. Tirmizî, Cihâd 24; Nesâî, Cihâd 43

[6] Bakara, 273

Dosyalar

MÜMİN KARDEŞİNE İLAÇTIR
Facebook Sayfamız
Facebook Sayfamız

Bu yazıyı paylaş