Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!

EY NEFSİM ÖLMEMEYE ÇAREN Mİ VAR?

Değerli Müslümanlar:

İnsanoğlu var edildiği günden beri ölüm insanın bir gerçeğidir. Her doğan ölmek üzere doğar. Ancak kimse ölümü hatırlamak istemez ama bu gerçeği de inkâr edemez. Öyle ki her şeyi var edeni inkâr eder, ona isyan eder, başka ilahlar edinir ama ölümü inkâr edemez.

 Peki! Bildiğimiz bu gerçek karşısında ne kadar hazırlıklıyız?

Dünya hayatını çekilmez kılan bir virüs çıktığında insanlar ona yakalanmamak adına yaptığı bunca hazırlığı acaba ölüm için ne kadar yerine getiriyor?

Virüsle ölmemek adına çaba sarf eden bizler bir gece ecelimizle ölmeyeceğimizin garantisini kim verdi?

Rabbimiz ölüm denen gerçeğin kaçmakla kurtulacak bir husus olmadığını şöyle ortaya koyuyor:

وَجَٓاءَتْ سَكْرَةُ الْمَوْتِ بِالْحَقِّۜ ذٰلِكَ مَا كُنْتَ مِنْهُ تَح۪يدُ

Ölüm sarhoşluğu gerçekten gelir de, “Ey insan! İşte bu, senin öteden beri kaçtığın şeydir.” denir. [1]

Ölüm dedik mi bazı kardeşlerimiz çıkıyor “Hocam şimdi ölümden bahsetmekte nerden çıktı” diyorlar. Bunu diyen kardeşlerimize soralım: Biz anlatmazsak sonuç değişecek mi?

Peki! Yine soralım kendimize, ölmemek ve dünyalıkları kaybetmemek adına verdiğimiz tavizler bizi Allah’ın gazabından koruyacak mı?

Verdikleri tavizleri düşmanın gücüne bağlayanlar!

Ama hocam bu adamlar çok güçlü, şöyle güçleri var, böyle güçleri var diyenler!

Allah’ın verdiği bir musibette yerle yeksan olanlar, gözle görünmeyen mikropla savaşanlar, her şeyin sahibi biziz diyenler!

Şimdi gördüler mi gücün kimde olduğunu? Ve unutmayın! Kim kiminle beraberse, kim kimden medet umuyorsa, kim güç karşısında eğiliyorsa, onlarda o eğildikleri ile beraberdirler.

Rabbimiz bu hususu birçok ayetle ifade ederken, bunlardan biride Maide süresi 51. Ayet-i celile de ki ifadedir:

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارٰٓى اَوْلِيَٓاءَۢ بَعْضُهُمْ اَوْلِيَٓاءُ بَعْضٍۜ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَاِنَّهُ مِنْهُمْۜ اِنَّ اللّٰهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِم۪ينَ

Ey iman edenler! Yahudileri ve hıristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velileridir. Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. [2]

Rabbim böyle uyarırken dinlemeyenler şimdilerde bir virüs sebebi ile dost dediklerine bile el uzatamıyorlar. Ticaret yapmak için kapılarında beklediklerinin şimdi mallarını almamak için kaçıyorlar.

Dünya çok garip bir yer! Şimdi olanları seyredince acı acı gülmek geliyor içimden ancak kanı dökülen kardeşlerimin kareleri gözümün önüne gelince de hıçkıra hıçkıra ağlamak geliyor içimden.

Bizler kardeşlerimizi terk ettik ama Rabbim terk etmedi?

وَكَفٰى بِاللّٰهِ حَس۪يبًا

Hesap sorucu olarak Allah yeter. [3]

Şimdi yine soruyorum ey zalim Müslüman güç kimde gördün mü?

Ancak biz bu gerçekleri avazımız çıktığı kadar da bağırsak Rabbimiz zalimleşenlerin durumunu net bir şekilde ortaya koyuyor:

لَهُمْ قُلُوبٌ لَا يَفْقَهُونَ بِهَاۘ وَلَهُمْ اَعْيُنٌ لَا يُبْصِرُونَ بِهَاۘ وَلَهُمْ اٰذَانٌ لَا يَسْمَعُونَ بِهَاۜ اُو۬لٰٓئِكَ كَالْاَنْعَامِ بَلْ هُمْ اَضَلُّۜ اُو۬لٰٓئِكَ هُمُ الْغَافِلُونَ

Bunların kalpleri vardır ama onlarla kavrayamazlar; gözleri vardır ama onlarla göremezler; kulakları vardır ama onlarla işitemezler. Onlar hayvanlar gibidir, hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır. [4]

Hastalıklar çıktıkça tavsiyeler duyuyoruz çok bilmiş dünyanın adı sanı olan sistemin kölelerinden. Neymiş Efendim ellerinizi yıkayın, burnunuza su verin vs. diyor da abdest alın diyemiyor. Ey zalim mızrak çuvala sığmıyor dön artık!

Müslüman olduğunu söyleyip zalimlerle iş tutup zalimleşen kimseler sözümüz size: Kurtulmak istiyorsanız başka çare yok bu kapıya geleceksiniz. Geç olmadan dön artık!

Şunu bir kez daha anlayalım ve zihnimize yerleştirelim güç ve kuvvet ancak Allah’a aittir. Gücü başka yerlerde aramaktan vazgeçin!

İslam’a dönün, tarihinize dönün ve ölmeden önce ölümü hatırlayarak hazırlık edin!

Asıl hedef nedir biliyor musunuz? Dünyadan nasibimizi almakla beraber şu secdede can vermektir. Herkesin geleceğe dair bir hayali vardır ya bizim hayalimizde hakkı haykırırken ona en yakın yerde ona varmaktır.

Kim ne derse desin dostlar! Allah var gam yok.

Rabbim ölmeden önce ölümü hatırlayan kullardan olmayı bize nasip eylesin!

Rabbim güç ve kuvvet karşısında eğilip, Allah’ı unutanlardan olmaktan bizleri muhafaza eylesin!

 

 


[1] Kaf 19

[2] Maide 51

[3] Ahzap 39

[4] Araf 179

Dosyalar

Ey Nefsim Ölmeye Çaren Mi Var?
Facebook Sayfamız
Facebook Sayfamız

Bu yazıyı paylaş