Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!

YOL OLARAK HAYVANDAN DAHA AŞAĞI OLMAK

Muhterem Müslümanlar:

İnsanı diğer varlıklardan üstün kılıp, eşrefi mahlûk yapan Rabbimiz, ona verdiği akıl nimetini doğru şekilde kullanması için insana kitap ve peygamberler göndermiştir.

Eğer ki, insanoğlu Rabbinin gönderdiği kitaba ve peygamberine tabi olursa meleklerden daha üstün hale gelebilirken, Rabbinin hükmünden kaçarsa da hayvanlardan daha aşağı bir varlık haline geleceğini de şöyle ifade ediyor:

اَرَاَيْتَ مَنِ اتَّخَذَ اِلٰهَهُ هَوٰيهُؕ اَفَاَنْتَ تَكُونُ عَلَيْهِ وَكٖيلاًۙ

Nefsini ilah edineni gördün mü? Şimdi sen, bu adamı da doğru yola getirmekle yükümlü olabilir misin?

اَمْ تَحْسَبُ اَنَّ اَكْثَرَهُمْ يَسْمَعُونَ اَوْ يَعْقِلُونَؕ اِنْ هُمْ اِلَّا كَالْاَنْـعَامِ بَلْ هُمْ اَضَلُّ سَبٖيلاً

Yoksa sen, onların büyük çoğunluğunun gerçekten senin davetine kulak verdiklerini yahut doğru dürüst düşündüklerini mi sanıyorsun? Aksine onlar, bir hayvan sürüsü gibidirler, hatta tuttukları yol bakımından daha da sapkındırlar. [1]

Sureten insan olan ancak acıktığında kendi yavrusunu yiyen vahşi hayvanlar gibi davranan varlıkların olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Ancak unutulmamalı ki, bizler Müslümanlarız! Biz her yaptığımız işimizi kitabımıza ve Allah Resulüne getiririz, çözümü orada ararız.

 Tarih boyunca bu kaideleri uygulayan Müslüman toplumlar yaptıkları işlerden pişmanlık duyacak bir durum yaşamazken, sınırları aşan Müslümanların Allah'ın kitabından uzaklaşmaları sebebi ile zilleti yaşadıklarını görmekteyiz.

Bizler ırzımızı ve namusumuzu koruduğumuz gibi, dinimizi de koruyacağız, ancak karşımızdaki düşmana onun bize davrandığı gibi davranmaktan uzak olacağız.

Çünkü Rabbimizin bu husustaki emri açıktır:

وَلَا تَسُبُّوا الَّذٖينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ فَيَسُبُّوا اللّٰهَ عَدْواً بِغَيْرِ عِلْمٍؕ

Allah’tan başkasına tapanlara kötü söz söylemeyin; sonra onlar da bilmeden, taşkınlık yaparak Allah hakkında kötü sözler söylerler. [2]

İnanmış kimseler olarak bize hakaret edenler gibi olmak onların ekmeğine yağ sürmek olacağını unutmamak gerekir.

Bu hususları ifade ettikten sonra, yaşadığımız çağda İslam' a hakaretlerin olanca hızı ile çoğaldığı bir zamanda kendilerini önemli bir kişilik olarak gören, ancak Rabbimizin ifadesi ile yol olarak hayvandan daha aşağı varlıklara söylenecek bir kaç cümlemiz tabi ki olacaktır.

Öncelikle bu hakaretleri yapanların zamanlamaları ve piyasaya sürülmeleri bizlere hep ilginç gelmiştir. Böyle tipler toplumda oluşan hassasiyetlerin arttığı zamanlarda ortaya çıkarak bir anda ak ile karanın birbirine karışmasına sebep oldukları görülmesi gereken bir gerçektir.

Müslümanların çoğunlukta olduğu toplumlarda İslam'a hakaret edilirken idarecilerin sessiz kalması ise " Ben görmüyorum istediğini yap! " demek manasına geldiği de hak çerçevesinden bakanların göreceği başka bir gerçektir.

Devletlerin tüzel kişiliğini, Bayrağını, Önemli işlere imza atan kimselerini kanunlarla korunduğu bir yerde Allah'ın kitabının ve peygamberlerinin korunamaması başlı başına samimiyetsizlik kokan haller olduğu ortadadır.      Eğer ki, bir toplumda inanç değerlerinin, bir siyasi figür kadar değeri yoksa o toplumdakilerin biz Müslümanız demeleri koskoca bir aldatmacadır.

Rabbinin hükmünü görmezden gelip kullarına laf dedirtmeyenlere Rabbimizin hitabı şöyledir:

قُلْ اِنْ كَانَ اٰبَٓاؤُ۬كُمْ وَاَبْنَٓاؤُ۬كُمْ وَاِخْوَانُكُمْ وَاَزْوَاجُكُمْ وَعَشٖيرَتُكُمْ وَاَمْوَالٌۨ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَـهَٓا اَحَبَّ اِلَيْكُمْ مِنَ اللّٰهِ وَرَسُولِهٖ وَجِهَادٍ فٖي سَبٖيلِهٖ فَتَرَبَّصُوا حَتّٰى يَأْتِيَ اللّٰهُ بِاَمْرِهٖؕ وَاللّٰهُ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقٖينَ

De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım-akrabanız, kazandığınız mallar, durgunluğa uğramasından endişe ettiğiniz ticaretiniz ve hoşlandığınız meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve O’nun yolunda cihaddan daha sevimli ise, artık Allah buyruğunu (kıyameti) gerçekleştirinceye kadar bekleyin. Allah günaha saplanmış kimseleri hidayete erdirmez. [3]

Müslümanlara uyarımızı ifade ettikten sonra, her seferinde İslam'ın değerlerine saldırmayı sanat olarak sunan o kimseler ve onları destekleyenler şunu bilsin ki, Allah acele etmez ama mutlaka hesap sorar.

Hatırlayalım! Allah Resulünün karikatürlerini yapıp, İslam'a hakaret eden Lars Vilks gibi daha dünyada iken yanmaya başlarlar ki, cehennem o yangından çok daha yakıcıdır.

Gönlümüzden geçen çok daha fazla cümleler olsa da bir Müslüman olarak onlara böyle bir karşılık vermenin doğru olmayacağı bilinci ile öfkemizi ve kızgınlığımızı içimize gömüyoruz ve pervasızca inançlarımıza saldıran bu kimseler hakkında yasal çevrelerin gereğini yapmasını temenni ediyoruz.

Eğer ki bir makam sahibine yapılan bir hakaret kadar Allah'ın Resullerinin değeri yoksa, bize kimse şöyle Müslümanız, böyle namaz kılıyoruz hikayesi okumasın!

Rabbim bizleri insanlığını kaybetmiş kişilerin şerrinden muhafaza eylesin!

 


[1] Furkan 43 - 44

[2] Enam 108

[3] Tevbe 24

Dosyalar

YOL OLARAK HAYVANDAN DAHA AŞAĞI OLMAK
Facebook Sayfamız
Facebook Sayfamız

Bu yazıyı paylaş