Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!

EVLİLİK VE DÜĞÜN MERASİMİ

Değerli Kardeşlerim:

İnsanın en mutlu günlerinden biridir evlilik. Her işte olduğu gibi evlilik hayatının başlangıcı olan düğün merasimi ve öncesinde yapılan hazırlıklar ne kadar sağlıklı olursa, evlilik hayatı da o kadar sağlıklı olur. Onun için İslam evlilik hayatının öncesi ve sonrası ile ilgili belli kurallar ve kaideler ortaya koymuştur. Kim bu kaidelere itibar ederse mutlu bir ailenin kapısını aralar, kimde bundan uzak olursa sıkıntılı bir birlikteliğe kapı aralamış olur.

Hepsinden daha önemlisi Müslüman Rabbinin rızasına gidecek yolu izlerse Allah işlerini kolaylaştırır, kim de ondan uzaklaşırsa Rabbinin gazabını üstüne çeker.

Rabbimiz insanın birlikteliğinin zaruretini şöyle ifade etmektedir:

يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوباً وَقَـبَٓائِلَ لِتَعَارَفُواؕ اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّٰهِ اَتْقٰيكُمْؕ اِنَّ اللّٰهَ عَلٖيمٌ خَبٖيرٌ

Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır. [1]

Rabbimizin ifadesi ile bizim tanışmamız ve kaynaşmamıza vesile olacak imkânları ortaya koyan yüce yaratıcımız, Allah Resulünüm şu ifadesi ile de bize evliliği farz kılmaktadır:

Nikâh (evlenme)benim sünnetimdir. Kim benim sünnetimden kaçınırsa benden değildir. Evleniniz, zira ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla övüneceğim. [2]

Neden Allah Resulü s.a.v evliliği ümmetinden olmak için şart koşmuştur? Kişi evlenmekle ne elde eder?

Ey Gençler! Sizden evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik gözü harama bakmaktan korur. Tenasül uzvunu zinadan alıkoyar. Evlenmeye gücü yetmeyen de oruç tutsun. Çünkü orucun şehveti kıran bir gücü vardır. [3]

Değerli kardeşlerim! Allah Resulünün oruç tutun emrini iyi anlamak gerekir. Kişi orucu midesine tutturur, diğer uzuvlarını bundan uzak tutarsa; O oruç onu şehvetten uzaklaştırmaz, aksine daha da yaklaştırır.

Nasıl ki, bağlı bir köpeğe ipinin uzanacağı yere kadar yaklaşırsanız sizi ısırırsa, oruç tuttuğu halde haram olan işlere yönelmeye devam eden kimsenin de tuttuğu oruçtan elde edeceği sadece aç kalmak olur.

Evlenme imkânı bulan Müslüman evleneceği kişide ne gibi özellikler aramalıdır?

Allah Resulü s.a.v ilk kaideyi ortaya koyarak aslında diğerlerinin onun etrafında gelişeceğini bize ifade etmiş olmaktadır:

Kadınla; ya malı, ya güzelliği, ya soyu, ya da dini için evlenilir. Sen dindar olanı tercih et! Eğer dindar olanı tercih etmezsen elin topraklanır(fakir olursun). [4]

Maalesef üzülerek görmekteyiz ki, ömür boyu sürmesi için yola çıkılan evlilik bağının başlangıcı olan kız isteme merasiminde çoğu kimse kızın veya damadın nasıl Müslüman olduğunu sormuyor!

Namazı var mı? Haram yer mi? Zekât verir mi? Camiye gider mi?

Bu soruları sormayanlar bilsin ki! Bu hasletleri yerine getirmeyen kimsenin Rabbinden korkusu yok demektir. Rabbinden çekinmeyen ve korkmayan kimsenin ailede huzur ortamı oluşturmasını beklemek ahmaklık olur.

Biz bunları söyleyince, bazı kardeşlerimiz; Biz bu soruları sorduk, imanlı olduğuna kanaat getirdik ancak evlilik yürümedi.

Bunu ifade edenlere şu soruları soruyoruz?

-Sen evlilik öncesi flört ettin mi?

-Sen gerçekten dindar bir seçim mi yaptın, yoksa dini - dar ( Modaya kurban edilmiş tesettür, faize bulaşılmış bir hayat, vs. )bir seçim mi yaptın?

Hocam görmeden mi evlenelim?

Allah Resulü bir kadına talip olan Muğire Bin Şube'ye git onu gör, zira görerek evlenmek aranızdaki ülfet ve sevginin oluşması bakımından daha etkilidir.  [5]

İslam' da evlilik için görüşmenin şartı; yanında mahremi ile beraber üç sefer görüşmektir.

 Erkek ve kadın arasında nikâh olmadığı sürece, nişanlı bile olsalar baş başa görüşmelerine İslam müsaade etmez. Çünkü İslam kişilerin nefsinden doğacak olumsuzlukların önüne geçmek ister

Hocam bu işi nikâhla halledemeyiz mi? Şartlar zor! Uzun süre nişanlı kalma durumu söz konusu oluyor gibi sorular geliyor!

Nikâh bir oyun değildir! Böyle bir durumun sonuçları evlilikle aynı olacağından, nişan atma gibi bir durumda koca kadını boşamazsa kadın başkası ile evlenemez. Boşama gerçekleşse bile kadına mehir olarak verilen hediye konusu sıkıntı verecek bir konu olarak önümüzde duracaktır.

Ayrıca böyle bir nikâh'ın Allah katında bir aldatmaca olup, olmayacağı da mahşer günü karşımıza çıkacaktır.

Evlilik bağının kurulması tamamlandığında son nokta evlilik merasimidir. Peki! İslam'a göre evlilik merasimi nasıl olmalıdır?

İslami hassasiyetleri olan kardeşlerimiz cemiyetlerinde kuran tilaveti ve sohbet verdiriyorlar. Bu güzel bir davranış olsa da dikkat edilmesi gereken Allah'ın kelamının dinlenecek bir ortam olup olmadığıdır.

Peki! Dinde eğlence olması yasak mıdır?

Nikâhı ilan edin. Onu mescitlerde kıyın ve onun üzerine def çalın[6]

Bu noktada en önemli husus haremlik ve selamlık bir ortamın oluşturulması, kadınların seslerinin erkeklere ulaşmamasıdır.

Bu hususta kalplerde doğabilecek olumsuzlukları Rabbimiz şöyle ifade ediyor:

وَاِذَا سَاَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعاً فَسْـَٔلُوهُنَّ مِنْ وَرَٓاءِ حِجَابٍؕ ذٰلِكُمْ اَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّؕ

Peygamber hanımlarından bir şey istediğinizde, onlar perde arkasında iken isteyin; bu sizin kalplerinizin de onların kalplerinin de temiz kalması için en uygunudur. [7]

Bir de şu var ki, Havai fişekler, mehteranlar ve benzeri aşırı gösteriş kokan hareketler bir Müslüman'a yakışan hareketler değildir!

Şunu iyi anlamamız gerekir değerli kardeşlerim, Bir işe nasıl başlanırsa öyle gittiği gibi, evliliğe de nasıl çıkılırsa öyle devam eder. Onun için Rabbimizin rızasına varacak bir aile kurmak için sünnete uygun bir başlangıç yapmak dünya ve ahret mutluluğu için şart olduğunu hatırlatmak isteriz.

Rabbimiz iki cihanda da bizi mutlu ve mesut edecek eşlerle karşılaşmayı bizlere nasip eylesin!

Rabbim bizleri her türlü kötü ve çirkin işlerden muhafaza eylesin!

 


[1] Hucurat 13

[2] İbn Mâce, Nikâh, 1

[3] Ebu Davud, Nikâh,1; İbn-i Mace, Nikâh,1

[4] İbni Mâce, Nikâh: 6

[5] Neseî, Nikâh: 17

[6] Tirmizî, Nikâh, 6

[7] Ahzap 53

Dosyalar

Evlilik ve Düğün Merasimi
Facebook Sayfamız
Facebook Sayfamız

Bu yazıyı paylaş