Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!
Güncel Vaazlar Kitabımız Satışta!

KARDEŞ OLMA BİLİNCİYLE HAREKET ETMEK

Değerli Müslümanlar:

Allah (c.c) biz kullarını birbirine muhtaçlı yaratmıştır. Dünya denilen yer öyle bir döngü içindedir ki, herkes birbirine muhtaçlıdır. Düşünün nice zenginler vardır ama işçi çalışmazsa, çiftçi üretmezse, zenginin parası çöp olur. Önemli olan bu döngü içinde insanlığını kaybetmeden Müslüman vasfı ile hareket etmektir.

Rabbimiz ayeti kerimesin de bu döngüyü şöyle ortaya koyuyor:

يَٓا اَيُّهَا النَّاسُ اِنَّا خَلَقْنَاكُمْ مِنْ ذَكَرٍ وَاُنْثٰى وَجَعَلْنَاكُمْ شُعُوباً وَقَـبَٓائِلَ لِتَعَارَفُواۜ اِنَّ اَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّٰهِ اَتْقٰيكُمْۜ اِنَّ اللّٰهَ عَل۪يمٌ خَب۪يرٌ

Ey insanlar! Şüphesiz biz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanışasınız diye sizi kavim ve kabilelere ayırdık, Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanınızdır. Allah her şeyi hakkıyla bilmektedir, her şeyden haberdardır. [1]

Peki! Ne yapmalıyız ki, onun rızasına ulaştıracak sakınmayı yerine getirmiş olalım?

وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّٰهِ جَمٖيعاً وَلَا تَفَرَّقُوا وَاذْكُرُوا نِعْمَتَ اللّٰهِ عَلَيْكُمْ اِذْ كُنْتُمْ اَعْدَٓاءً فَاَلَّفَ بَيْنَ قُلُوبِكُمْ فَاَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهٖٓ اِخْوَاناًۚ وَكُنْتُمْ عَلٰى شَفَا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَاَنْقَذَكُمْ مِنْهَاؕ كَذٰلِكَ يُبَيِّنُ اللّٰهُ لَكُمْ اٰيَاتِهٖ لَعَلَّكُمْ تَهْتَدُونَ

Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani siz birbirine düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız. [2]

Rabbimizin ortaya koyduğu kardeşliği İslam ile beraber kavrayan Medine deki Evs ve Hazrec kabilesine mensup Müslümanlar aralarında bir asır süren savaş ve kavgayı dinin emri olan kardeşlik ile aştılar ve Ensar olma şerefine nail oldular.

Ensar’ın Muhacir kardeşlerine karşı gösterdikleri alçak gönüllülük ve yardımseverlik dünya var oldukça dilden dile konuşulmaya devem edecek!

Nasıl kardeş olunur sözüne karşılık Ensar ve Muhacir kardeşliğini göstermek gerekir.

Peki! Biz bu kardeşliğin neresindeyiz? Bu kardeşliği sağlamak için ne yapmalıyız?

Şunu açık yüreklilikle söylemek gerekir ki, bugün bu kardeşlikten çok uzağız! Bunu söylerken de bir taraf haklı, diğer taraf haksız demiyoruz. Dünya genelinde ki tüm Müslümanlarda aynı konuda zafiyet olduğu açıktır.

Kardeşliği sağlamak için yapılması gereken bazı görevleri ifa etmek gerekir. Bunların ne olduğunu Allah Resulü s.a.v şöyle sıralıyor:

Zandan sakının. Çünkü zan, yalanın ta kendisidir. Birbirinizin konuştuğuna kulak kabartmayın, birbirinizin özel hâllerini araştırmayın, birbirinizle üstünlük yarışına girmeyin, Kardeşinle (düşmanlığa varan) tartışmaya girme, onunla kırıcı şekilde şakalaşma ve ona yerine getiremeyeceğin sözü verme. [3]

Allah Resulünün ifade ettiği bu kuralların her biri levha yapılıp göreceğimiz yerlere asılmalı, daha da önemlisi kalbimize ve aklımıza nakış etmeliyiz.

Bugün bu kaideleri uygulasak birçok problemimiz kendiliğinden çözülecek ancak şeytan ve şeytanın askerliğini yapanlar bizi rahat bırakmıyor, bırakmayacakta…!

Ancak unutulmamalı ki, herkes görevini yapmakla mükellef olduğuna göre suçu sağa sola atarak Allah indindeki hesaptan kurtarma şansımız olmayacağı açık ve net olarak ortada durmaktadır.

Bir başka ders olarak ta, Allah Resulü s.a.v kıskançlığın sonuçlarını şöyle ifade buyuruyor:

 Birbirinize haset etmeyin, Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz. [4]

Hâlbuki gerçekten inanmış kimseler olsak kardeşimize nasip olan her güzelliğin mutlaka bizlere de fayda sağlayacağını görürüz. Nitekim Ensar’ın zenginleri olmasaydı, Muhacirlerin içinde imkânları olanlar olmasaydı, sahabe efendilerimizin bir kısmı bugün okuyup, hayatımıza tatbik etmeye çalıştığımız ilmi bize aktaramazlardı.

Müslümanlar arasında kimi zaman problemler çıkabilir ama Mümin kardeşi ile küs kalamayacağını bilir ve çözüm yolu arar. Çünkü Allah Resulünün ifadesi açık ve nettir:

Birbirinize kin beslemeyin, Müslüman kardeşine bir sene küs duran kimse onun kanını dökmüş gibi vebaldedir. [5]

Birbirinize sırt çevirmeyin. Ey Allah"ın kulları! Kardeş olun! [6]

Kardeşliğin kaidelerini tek tek sıralayan Allah Resulü beklide bizim için en can alıcı şu emri veriyor:

Allah a ve ahret gününe iman eden kimse, ya hayır söylesin veya sussun. [7]

Rabbim bizlere kardeşliği anlamayı ve yaşamayı nasip eylesin!

Rabbim dünya üzerinde zulüm gören kardeşlerimize görünen ve görünmeyen orduları ile yardım etsin!

Rabbim zalimlere hidayet nasip eylesin!

Hidayet bulma ihtimalleri yoksa kahhar sıfatı ile kahru perişan eylesin!

 

 


[1] Hucurat 13

[2] Ali-imran103

[3] Tirmizi, Birr,58

[4] Buhârî, Îmân 7

[5] Ebu Davud, Edeb, 47

[6] Müslim, Birr, 28

[7] Buhari, Edeb, 31, 85

Dosyalar

kardes olma bilinci ile hareket etmek
Facebook Sayfamız
Facebook Sayfamız

Bu yazıyı paylaş